Sokunknak kell szembenéznie a korpásodással: van, akinél csak időszakosan jön elő ez a probléma, mások ezzel szemben folyamatosan küzdenek vele. Van, akinél genetikai okokra vezethető vissza a korpásodás, másoknál a stressz, vagy a nem megfelelő táplálkozás a probléma okozója. Egy dologban azonban mindenki egyetért: a korpásodás rendkívül kellemetlen lehet, nem csak annak látványa, hanem az általa okozott bőrirritáció, viszketés miatt is. Szerencsére a drága samponok mellett számos házi praktika is segíthet a probléma kezelésében.
De mitől is korpásodik a hajunk? A korpa nem más, mint a fejbőrünkről lehulló, elhalt hámsejtek, vagyis jelenléte a hajunkon természetesnek mondható. Probléma akkor jelentkezik, ha a hámlás normális, körülbelül háromhetes ritmusa felgyorsul, így túlzott hámképződés indul el, ami már szemmel láthatóvá teszi a fejbőrön, illetve a hajszálak között megjelenő korpát.
Száraz vagy zsíros?
A korpásodásnak több fajtája is létezik, és a kiváltó okok is eltérőek lehetnek. A száraz korpásodás oka genetikai tényezők mellett lehet a túlzott stressz, a nem megfelelő folyadékbevitel, B-vitamin hiány, vagy éppen a fejbőr megfázása is. Ebben az esetben általában száraz, fénytelen, töredezett lesz a hajunk. Ezzel szemben zsíros korpásodást androgén hormonok által kiváltott fokozott faggyútermelés okozza, és jellemzője, hogy a korpa a hajszálakhoz tapad, azt nehéz eltávolítani.
Hogyan érdemes kezelni?
A korpásodás megelőzése érdekében javasolt a gyakori hajmosás a bőr PH-értékéhez igazodó samponnal, így meggátolható a korpa kialakulását elősegítő kórokozók elszaporodása. Ha már megjelent a korpásodás, a probléma kezelésére ma már számos szer és gyógysampon áll rendelkezésre. Nem feltétlenül kell azonban vagyonokat költeni ezekre a speciális termékekre, sok esetben akár a háztartásban megtalálható szerek is alkalmasak lehetnek a korpa eltüntetésére.
Joghurt
Az élőflórás natúr joghurt nem csak az emésztésnek, hanem a hajnak is jó. Heti két-három alkalommal készíts joghurtos pakolást, hagyd a hajadon negyed órán keresztül, majd mosd le langyos vízzel, samponnal. A joghurt a benne lévő kálciummal táplálja a hajat, gátolja a gombák szaporodását és felszívja a fejbőrön lévő felesleges faggyút.
Almaecet
Az almaecet segítségével helyreállíthatod fejbőröd PH-értékét, így meggátolja a gombás fertőzéseket, megállítja a viszketést, és eltünteti a korpát. Mit kell ehhez tenned? Heti két-három alkalommal hajmosás után almaecet és víz 1-1 arányú keverékével mosd át a hajad, majd öblítsd le bő vízzel!
Szódabikarbóna
A szódabikarbóna is hatékony a korpásodás megakadályozásában. Egy maréknyi szódabikarbónát keverj össze egy kis vízzel, és az oldattal dörzsöld be a fejbőrödet hajmosás előtt, de akár a samponba keverve is hatásos lehet.
Szájvíz
Bármennyire meglepő, a szájvízzel nem csak fogainkat és fogínyünket ápolhatjuk, hanem hajunkat is. Ha néhány héten át, heti két-három alkalommal vízzel higított szájvízzel dörzsöljük be fejbőrünket, búcsút mondhatunk a korpának!
Só
A haj korpásodása esetén érdemes hajunkat rendszeresen sóval bedörzsölni, majd langyos vízzel leöblíteni. A sókristályok a dörzsölésnek köszönhetően segítenek eltávolítani a fejbőrre rakódott korparéteget, fertőtlenítő hatásának köszönhetően pedig később nehezebben fog visszatérni a korpa.
További bejegyzések:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.